Polaroid претстави три нови уреди – два смартфони и таблет

Polaroid официјално претстави три нови уреди од низок ценовен сегмент, соопшти GSMArena. Серијата се состои од два смартфони, кои ги носат имињата Cosmo K и Cosmo K Plus, и таблет.

Телефоните работат на 4-јадрен процесор со работна фреквенција од 1,3 GHz, пристигнуваат со 1 GB RAM меморија и 8 GB вградена. Двата смартфони нудат и 13 мегапикселна главна и 5 мегапикселна предна камера.

cosomk

Cosmo K нуди 5-инчен дисплеј, а Plus варијантата се потпира на 5.5 инчи. И двата уреди, имаат 2800 mAh батерија и работат со застарениот Anroid 6,0 Marshmallow.

Таблетот се нарекува Jet C7, откако тој исто така има 4-јадрен неименуван процесор со работна фреквенција од 1 GHz, 1 GB RAM меморија и 8 GB вградена. Двојката камери пристигнува со два 5-мегапиксели сензор.

polaroid_2

Уредот има 2650 mAh батерија и повторно оперира со Android 6.0 Marshmallow. Постои поддршка само на 3G мрежи. Најновите уреди дебитираат во Мексико, а цената во оваа фаза не е јасна.