Galaxy Note 8 ќе има Infinity дисплеј и двојна камера

Корисникот Еван Блас (@evleaks) веќе подолго време открива како ќе изгледа Samsung Galaxy Note 8, но во меѓувреме ги надополни сликите со малку повеќе детали за завршните технички карактеристики на телефонот.

Тој наведува дека уредот ќе биде водоотпорен (IP68) и ќе поседува 6,3-инчен Super AMOLED дисплеј со резолуција 1440 x 2960 пиксели и сооднос 18.5:9, што значи дека ќе бидее малку поголем од Galaxy S8 +.

Според информациите димензиите на куќиштето изнесуваат 162,5 x 74,6 x 8,5 мм, а за споредба Galaxy S8 + е со димензии 159,5 х 73,4 х 8,1 мм. Слично на моделите Galaxy S8 и Galaxy Note8 ќе се нуди со два чипсета според регионот – Snapdragon 835 за САД и Exynos 8895 за остатокот од светот.

Очекуваме зголемување на оперативната меморија до 6 GB, а меморијата за датотеки ќе биде 64 GB со можност за зголемување. Уредот ќе предложи двојна главна камера со 12 МР сензори и оптичка стабилизација.

Сензорот со широко аголна оптика ќе биде со бленда f / 1.7 и ќе поддржува dual pixel автофокус, а другиот ќе биде комбиниран со телефото оптика со бленда f / 2.4 и ќе обезбеди можност за 2х оптичко зумирање. Селфи камерата ќе има автофокус и ќе се обложи на 8МР сензор со бленда f / 1.7.

Според останатите детали Galaxy Note8 ќе има батерија со капацитет 3300mAh и ќе се нуди во 4 бои – црна, златна, сива и сина.

Како што веќе стана јасно, продажбите во Европа ќе започнат во септември по цена од речиси 1.000 евра.