Индија се вклучува во освојување на Вселената

Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен

Повеќе

Руската ракета „Сојуз“ се спои со Меѓународната вселенска станица

Руската ракета „Сојуз“, која била лансирана во вторникот, во четвртокот била споена со „Меѓународната вселенска станица“ (МSS). Ракетата со теретен

Повеќе