Тестиран снајпер со дострел од 3 километри и најголем калибар во светот (ВИДЕО)

Во регионот Донбас, во источна Украина, направена е снимка од тестирањето на снајперската пушка со најголем калибар во светот наречена „сепаратист“.

Она што засега се знае во врска со ова оружје е дека има дострел до 3.000 метри, во калибар од 12,7 милиметри. За конструирање на снајперот била искористена цевка од советскиот митралез „ујтос“ од 60-тите и 70-тите години на минатиот век.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four × 3 =