Првиот независен VR уред на Lenovо и Google (ВИДЕО)

Lenovo ја продолжува соработката со Googlе и по производите поврзани со заборавениот „Project Tango“, на годинешниот „CES“ доаѓаат со нов производ.

Овој пат станува збор за независен „Daydream VR“ кој се нарекува „Mirage Solo“. Мозокот на овој систем е „WorldSense“ кој ги следи чекорите на корисникот без потреба од надворешни сензори, а за интеракција на корисникот тука е веќе познатиот контролер „Daydream“.

Видното поле на очилата „Mirage Solo“ е декларирано на 110 степени. Резолуцијата на екрано се уште не е позната, а можно е да има „VR“ видео содржина од 180 степени.

Хардверските карактеристики на уредот вклучуваат процесор „Qualcomm Snapdragon 835“ и 4GB RAM. Декларираната автономија на работа изнесува 7 часа.

Од Lenovо ги нагласуваат ергономските квалитети на „Mirage Solo“, како и комфорот при неговата употреба во комбинација со очила.

Lenovо не ја споменува цената на „Mirage Solo“, но таа секако би требало да биде помала од 400 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one + six =