Нема повеќе фотографии од деца на Фејсбук без согласност на родителите

Италијанскиот суд забрани објавување на фотографии од деца на Фејсбук доколку еден од родителите е против.

Старите фотографии мора да бидат повлечени од социјалната мрежа доколку некој од родителите тоа го побара. Италијанските власти предупредуваат дека иако фотографиите од децата може да изгледаат невино, сепак претставуваат опасност и може да бидат злоупотребени.

Одлуката на судот доаѓа откако разведен татко побарал неговата поранешна сопруга да не објавува фотографии од неговото дете на социјалните мрежи

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − 15 =